Дома Фудбал Moрата со овој потег ги „купи“ навивачите на Атлетико за „сите пари“ (ВИДЕО)

Moрата со овој потег ги „купи“ навивачите на Атлетико за „сите пари“ (ВИДЕО)

Aтлетико Мадрид во неделата го одигра својот прв натпревар од новата сезона во Ла Лига и на свој терен славеше против Гетафе со 1:0.

Во натпревар кој донесе многу возбудувањата со пенал за домаќините и по еден црвен картон на двете страни пресуди голот на Алваро Мората.

Шпанецот во 23-тата минута после асистенцијата од Киеран Трипие постигна гол со кој им ги донесе трите бода на „јорганџиите“. Мората имаше прилика да постигне и втор гол, но во 56-тата минута промаши пенал.

Сепак, поради еден друг потег Мората овие денови стана хит на друштвените мрежи и посебно ги воодушеви навивачите на Атлетико.

Додека излегуваа од теренот после завршувањето на првото полувреме Мората забележа и го предупреди Трипие да не го гази грбот на Атлетико.