Дома Фудбал Останато Maрио Манџукиќ станува тренер

Maрио Манџукиќ станува тренер

Maрио Манџукиќ објави крај на големата кариера, но очигледно нема намера долго да одмара.

Поранешниот хрватски напаѓач се запишал на тренерската академија за добивање на УЕФА Б лиценца која е почеток на патот кон УЕФА ПРО лиценца која е потребна да се водат поголемите клубови.

Патот до ПРО лиценца е долг за Манџукиќ и се разликува во однос на некои професионални фудбалери кои стануваа тренери од некои други земји со поголем коефициент кај УЕФА.

Како што стојат работите ПРО лиценцата Манџукиќ би можел да ја добие за шест до седум години.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Лапорта: Против Баерн треба да ја заштитеме честа

Неколку часа пред одлучувачкиот дуел со Баерн Минхен во ЛШ, претседателот на Барселона Жоа…