Дома Македонски спорт Мак фудбал Mладите фудбалерки убедливи против Молдавија

Mладите фудбалерки убедливи против Молдавија

Младата женска репрезентација на Македонија до 19 години ја забележа првата победа во рамките на  квалификацискиот турнир од втората рунда од Б лигата што се одржува во Молдавија.

Во воведното коло од турнирот, избраниците на селекторот Астрит Мерко славеа убедлива и сигурна победа над домаќинот, репрезентацијата на Молдавија со 4:0.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Македонија одигра одличен натпревар и сосема заслужена забележа убедлива победа, надигрувајќи го противникот во целост на денешната средба.

Билјана Панеска во 18. минута ја доведе младата репрезентација на Македонија во предност од 1:0. Катерина Петкова во 35. минута се запиша во листата на стрелци и го зголеми нашето водство.

Во продолжението, нашите млади фудбалерки постигнаа уште два погодоци во мрежата на противникот. Головите беа дело на Ева Андонова во 73 и 81. минута од натпреварот.

Во второто коло од квалификацискиот турнир во Молдавија, женската репрезентација на Македонија до 19 години ќе се соочи со селекцијата на Литванија. Овој натпревар ќе започне во 12. часот.

Во вториот натпревар од првото коло на квалификацискиот турнир, репрезентацијата на Велс оствари победа над Литванија со 2:0.

Квалификациски турнир, Молдавија;

Репрезентации до 19 години (жени);

Македонија – Молдавија   4:0 (2:0)

Стрелци: Билјана Панеска 18′ (1:0); Катерина Петкова 35′ (2:0); Ева Андонова 73′ (3:0);Ева Андонова 81′ (4:0);

МАКЕДОНИЈА: Кристина Павловска, Еда Далипи, Матеа Блажевска, Катерина Петкова, Слаѓана Ѓорѓиева, Ива Јосифова, Веса Села, Билјана Панеска, Јована Павловска, Сара Мена, Симона Меијер;

Резерви: Сара Стевановска, Ива Јованоска, Теодора Далческа, Натали Талевска, Ивана Милевска, Стефанија Веселинова, Ева Андонова, Сара Дика, Ана Боризоска;

Селектор: Астрит Мерко;

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Охрид го обвини судијата Идризи за кражба: Најголемиот срам во македонскиот фудбал! 🎥

Денешниот натпревар од Втората македонска лига помеѓу Пелистер и Охрид го одлучи еден натп…