Дома Останати Тенис Mинатата година го депортираа, а сега Австралија Опен донесе одлука да го заштити Ѓоковиќ

Mинатата година го депортираа, а сега Австралија Опен донесе одлука да го заштити Ѓоковиќ


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе игра во Австралија по драматичната година која ја преживеа и беше депортиран од Мелбурн.

Австралиските медиуми пишуваат дека Ѓоковиќ добил уверување од организаторите на турнирот дека сите провокатори од трибините ќе бидат исфрлени од Мелбурн.

Деветкратниот освојувач на Австралијан опен ќе се обиде да ја освои 10. титула на првиот гренслем-турнир во сезоната, а за тоа добива помош од организаторите.

„Доколку некој влијае на целиот настап – бум. Ќе бидат исфрлени. Не сакаме такви луѓе на трибините. На такви луѓе местото не им е во Мелбурн“, кажа директорот Крег Тајли.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Ивановски поразен, не успеа да се избори за уште едно финале

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Македонскиот најдоба…