Дома Фудбал Лига на шампиони Mилан вечерва не беше дораснат за чудо: Лаутаро го одведе Интер во финалето во ЛШ!

Mилан вечерва не беше дораснат за чудо: Лаутаро го одведе Интер во финалето во ЛШ!


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Тимот на Интер е првиот финалист во Лигата на шампионите откако вечерва со уште една победа го елиминираше градскиот ривал Милан.

Имаше Интер и пред денешниот натпревар предност од 2:0 од првиот натпревар, а вечерва во улогата на домаќин запиша уште една победа, сега минимална. Создаде Милан неколку прилики во првото полувреме, но се закани и Интер. На двете страни видовме добри одбрани на голманите Онана и Мањан.

Во вториот дел темпото на игра на Милан падна, па Интер полека го приведуваше натпреварот кон крајот. Се беше решено на 15-тина минути до крајот кога Мартинез по додавањето од Лукаку го совлада Мањан и ги постави конечните 3:0.

Тој гол за Мартинез беше трет во Лигата на шампионите, но сигурно и најважен сезонава. Во финалето Интер ќе го чека подобриот од двомечот помеѓу Манчестер Сити и Реал Мадрид, реваншот се игра утре, а во првиот натпревар во Мадрид немаше победник (1:1).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Чави откри кога Меси ќе донесе одлука каде да продолжи

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Tренерот на Пари Се…