Дома Македонски спорт Kире Ристевски со македонско знаме го славеше освојувањето на купот во Унгарија

Kире Ристевски со македонско знаме го славеше освојувањето на купот во Унгарија

Кире Ристевски по добро ќе ја памети сезоната која што изминува.

На репрезентативен план со Македонија се пасираше на ЕП, а и ја победи Германија на гости, сега стигна до трофеј во Унгарија. Ристевски со неговиот Ујпешт дојде до трофејот во купот.

Во финалето Ујпешт играше против МОЛ Фехревар на Висар Муслиу. Двајцата ги одиграа сите 120 минити, бидејќи се играа и продолженија. По регуларните 90 минути во продолженијата Фехервар остана со два играчи помалку, па Ујпешт тоа го искористи и со голот на Кастрати го освои пехарот.

За Ујпешт ова 11. Трофеј во историјата на купот. Освојувањето на пехарот Ристевски го прослави и со македонско знаме.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Јувентус започна преговори со Гатузо

Јувентус веќе ја започна потрагата по нов тренер за следната сезона, пренесуваат италијанс…