Дома Фудбал Лига на шампиони Aтлетико се распадна против Ливерпул за едно полувреме 🎥

Aтлетико се распадна против Ливерпул за едно полувреме 🎥

Aтлетико Мадрид се распадна за едно полувреме против Ливерпул.

После првите 45 минути Ливерпул има сигурна предност и само чудо може да го врати Атлетико резултатски во игра во вториот дел.

Жота го отвори резултатот после асистенцијата на Арнолд во 13. минута. Само осум минути подоцна Арнолд запиша нова асистенција, овој пат топката во мрежата ја смести Мане. Работата за Атлетико дополнително се влоши во 36. минута кога Фелипе заработи директен црвен картон. Од тој момент Ливерпул уште повеќе доминираше и се играше само пред голот на шпанскиот тим.

ГОЛ ЗА 1:0

ГОЛ ЗА 2:0

ЦРВЕН КАРТО НА ФЕЛИПЕ

Со победа Ливерпул вечерва ќе го обезбеди пласманот во следната фаза со 12 бода, додека за второто место ќе останат да се борат Порто (5), Атлетико (4) и Милан (1).