Дома Фудбал Англија Каква радост: После 51 година се пласираа во повисок ранг! (Видео)

Каква радост: После 51 година се пласираа во повисок ранг! (Видео)

coventry

Фудбалерите на Ковентри се пласираа во Лига 1 откако денес во финалето од плеј-офот го победија Екстер на „Вембли“.

Култниот стадион неодмана беше домаќин на Фулам и Астон Вила кои се бореа за влез во Премиер лигата, а денес се играше финалето во плеј-офот за промоција во Лига 1.

Ковентри после 51 година успеа да се врати во Лига 1 откако славеше со 3:1. Сите погодоци на натпреварот беа постигнати во второто полувреме.

Прво Вилис во 49 минута погоди за 1:0, Шипли три минути подоцна го зголеми водството, а во 68 минута Гример беше стрелец за 3:0. Екстер утешниот погодок го постигна дури во финишот од натпреварот.