Дома Фудбал Камп Ноу се прости од Иниеста, Барса го победи Сосиедад

Камп Ноу се прости од Иниеста, Барса го победи Сосиедад

Барселона вечерва го порази Реал Сосиедад со 1:0 во рамките на последното 38. коло од шпанската Ла Лига и на најдобар можен начин ја прослави титулата првак на Шпанија.

Вечерашниот натпревар беше посебен и по тоа што од дресот на каталонците се опрости легендарниот Андрес Иниеста, кој целата досегашна кариера ја помина во овој клуб.

Барса дојде до воство на почетокот од второто полувреме, поточно во 57. минута кога Бразилецот Фелипе Кутињо ја продолжи серијата голови и го донесе својот тим до водство. Покасно се воспостави дека ова беше и конечен резултат на натпреварот.

Иниеста од игра излезе во 82. минута кога го замени Пако Алкасер и доби големи овации од Камп Ноу.