Дома Фудбал Англија Ливерпул го победи Манчестер Сити и го крена првиот трофеј сезонава 🎥

Ливерпул го победи Манчестер Сити и го крена првиот трофеј сезонава 🎥

Ливерпул беше подобар од Манчестер Сити (3:1) и ги освои трофејот од Комјунити Шилд.

Ливерпул поведе во 21 минута со прекрасниот гол на Тренд Александар Арнолд. Сити имаше свои шанси, пред се преку Халанд, кој немаше свој ден.

Дербија во Мадрид и Минхен: Последна шанса за Тен Хаг? ↓↓↓

Сепак, „граѓаните“ успеаја да израмнат преку новото засилување Хулијан Алварез во 70.минута. Но десетина минути подоцна Салах го врати Ливерпул во водство откако беше прецизен од пенал.

Точка на победата на „црвените“ стави новото засилување Дарвин Нуњес за конечни 3:1.