Дома Македонски спорт Мак ракомет Вардар подобар од Металург на „контролката“

Вардар подобар од Металург на „контролката“

Вардар1961 победи на пријателскиот меч против Металург со 29-24 (15-13) со што го означија почетокот на подготвителниот период во кој ќе се играат натпревари до почетокот на сезоната.

Двата тренери им дадоа шанса на сите играчи што ги имаат на располагање и повеќе се внимаваше на воигрувањето и „барањето“ на вистинската седморка која треба да го понесе товарот во текот на сезоната.

Металург го отвори добро натпреварот со имаше водство од еден гол предност, а од 12 минута Вардар1961 првпат поведе и потоа се играше „гол за гол“.

Во последните минути од првиот дел „црвено-црните“ зголемија на 15-13.Во второто полувреме Вардар1961 беше тимот што беше во водство, иако Металург постојано резултатски беше во игра и израмнија на 21-21. Повторно во последните минути Вардар направи предност од неколку голови.