Дома Фудбал Останато Атлетико Параненсе шампион во јужноамериканската Лига Европа (ВИДЕО)

Атлетико Параненсе шампион во јужноамериканската Лига Европа (ВИДЕО)

Фудбалерите на бразилски Атлетико Параненсе ја освоија Копа Судамерикана, второто по ранг натпреварување во Јужна Америка, пандан на УЕФА Лигата на Европа.

Парананенсе до првиот континентален трофеј во нивната историја долга 94 години стигна со победата над колумбискиот Атлетико, Хуниором после пенал серијата.

После два натпревари немаше победник, а двата натпревари се завршени со резултат 1:1, за во пенал рулетот Колумбијците да промашат два удари, а Параненсе еден, па титулата им припадна на Бразилците.

Атлетико во двата натпревари прв стигнуваше до предност, во реваншот преку Пабло во 26-тата минута, но Теофило Гутиерез изедначи во 57-та минута.