Дома Македонски спорт Владата ја зголеми наградата за Дејан Георгиевски

Владата ја зголеми наградата за Дејан Георгиевски

Македонскиот олимписки херој, Дејан Георгиевски кој освои сребро на ЛОИ во Токио беше примен од Премиерот Зоран Заев и доби дополнителни 800.000 денари како награда за големиот успех.

„Ми беше задоволство лично да ги пренесам честитките до сребрениот олимпиец Дејан Георгиевски носителот на сребрениот медал на Летните олимписки игри во Токио во теквондо.

Дејан стана пример и модел за младите дека ништо не е недостижно, дури и олимписките врвови кога талентот оди заедно со посветеноста за најдобри резултати и со упорноста да се постигнат. 

Следејќи го огромниот и историски олимписки успех, Владата на синоќешната седница ја дополни одлуката за паричната награда за Дејан за дополнителни 800.000 денари и таа сега изнесува 2,6 милиони денари“, објави премиерот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Рангник: Кога ќе се јави Манчестер Јунајтед, не постои можност да се одбие

Манчестер Јунајтед денес и официјално го претстави Ралф Рангник за нов менаџер до крајот н…