Дома Фудбал Италија Ефект Роналдо: Јувентус со драстичен раст на приходите!

Ефект Роналдо: Јувентус со драстичен раст на приходите!

Доаѓањето на Кристиано Роналдо му помогна на Јувентус да стане еден од најуспешните брендови во светот на фудбалот.

„Газета дело спорт“ го објави финансискиот извештај во кој се наведува дека присуството на Роналдо на „Старата дама“ и донело неверојатни 58 милиони евра дополнителна заработка од маркетинг.

Секој податок поврзан со економијата на Јуве оди во нагорна линија, па така на пример приходите од продажба на производи во 2018-та изнесувале 27, а оваа година 44 милиони евра.

„Старата дама“ едноставно млати повеќе пари по сите основи, како што се приходи од продажба на карти, радио и тв права, реклами…па јасно е дека Роналдо има голем импут во економијата на Јувентус.

Со неговото доаѓање драстично пораснаа и спонзорските договори на клубот. Јувентус претходно од „Адидас“ добиваше 23 милиони евра по сезона, а сега добива 51 милион. Од „Џип“ пак приходите пораснаа од 16 на 50 милиони евра.

За крај Јувентус пред Роналдо на социјалните мрежи имаше 49,7 милиони следбеници, а во моментов има 83.9 милиони.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

За да изведете вакво нешто во вода треба да имате силни нозе како Ибра🎥

Златан Ибрахимовиќ овие денови ужива во годишниот одмор. После одличната полусезона во дре…