Дома Останати Шведска е нов европски шампион!

Шведска е нов европски шампион!

Репрезентацијата на Шведска во драматична завршница ја победи Шпанија и стана нов европски шампион.

Шведска се одмазди за поразот од Шпанија на ЕП 2018 и по 5-ти пат стана европски шампион.

Предводени од фантастичниот Екберг, Шведска од самиот почеток тргна одлично, но на пауза замина со еден негатива.

Кон средината на вториот дел успеаја да направат пресврт и да одржуваат плус еден но и да поведат со 26:24.

Последните минути беа драматични затоа што Шпанија израмни на 26-26 на минута пред крајот. Херој за Шведска беше Екберг, кој со гол од пенал погоди за победа од 27:26.

Екберг и Бергендахл беа најдобри во составот на Шведска со по пет погодоци, додека најефикасен кај Шпанија беше Абељо со шест гола.