Дома Фудбал Останато Чудото во Мостар за Холанѓаните е – голем срам!

Чудото во Мостар за Холанѓаните е – голем срам!

Фудбалерите на Зрињски од Мостар вчера направија неверојатен пресврт против АЗ Алкмар во Конференциската лига.

Холанѓаните на полувремето имаа предност од 0:3, а на крајот победата им припадна на домаќините кои постигнаа четири гола во второто полувреме.

Денес холандските медиуми жестоко го критикуваа холандскиот тим.

„АЗ играше во зафрлен дел од Источна Европа, на чуден стадион без дотатоци и со мали соблекувални. Играчите сега знаат дека гостувањето на маргините на европскиот фудбал може да создаде неверојатни моменти“, објави порталот „АД“.

Штета беше да се загубу од екипа која 45 минути не можеше да го следи ритамот на натпреварот“.

Познатиот „Де Телеграф“ поразот на АЗ Алкмар го нарече, „Срамот од Мостар“. Од оваа група вчера играа Астон Вила и Легија, а славеше полскиот тим со 3:2.