Дома Фудбал Чиста „петка“ за Каталонците, срам за Сосиедад кој долго ќе го памети (ВИДЕО)

Чиста „петка“ за Каталонците, срам за Сосиедад кој долго ќе го памети (ВИДЕО)

Екипата на Барселона денес лесно славеше против Мурсија со 5:0 и со вкупни 8:0 минути во следната фаза од Купот на Кралевите, односно осминафиналето.

Пако Алкасер денес успеа повторно да се запише во листата на стрелци, го постигна водечкиот погодок во 16. минута, а до крајот на првиот дел немаше погодоци.

Во продолжението, Пике беше прецизен, а потоа и Видал. Точката на мечот ја ставија Суарез во 74. и Арнаиз во 79. минута кој постигна прекрасен гол.

Најголем блам доживеа екипата на Сосиедад, тие денес беа поразени од Леида на домашен терен со 2:3, па со вкупен резултат 3:3, поради погодоците на гости, натаму се пласираше Леида.

Инаку се работи за клуб од третата лига, што значи голем срам за Сосиејдад.

Во осминафиналето е и Севиља, која исто така беше убедлива, славеше денес против Картагена со 4:0.