Дома Фудбал Лига на шампиони Халанд и друштвото без „муниција“, Нејмар и Бернат ја решија Борусија! (ВИДЕО)

Халанд и друштвото без „муниција“, Нејмар и Бернат ја решија Борусија! (ВИДЕО)

Вечерва ПСЖ во рамките од реваншот во осминафиналето ја победи Борусија Дортмунд со 2:0 и обезбеди пласман во четвртфиналето.

Томас Тухел изненади со стартниот состав со тоа што на клупата го остави Килијан Мбапе. До водство ПСЖ стигна во 28. минута со голот на Нејмар. Бразилскиот фудбалер погоди после нафрлувањето на Ди Марија.

До дуплирање на предноста Французите стигна во судиското продолжение од првото полувреме кога после топката која во шеснаесетникот ја испрати Сарабија, Бернат ја смести во мрежата.

Во второто полувреме видовме шанси и на двете страни меѓутоа погодок немаше, а Мбапе во игра влезе во 64. минута на местото на Сарабија. Во самиот финиш од натпреварот црвен картон заработи Емре Чан.

Ќе потсетиме овој навивач поради ситуацијата со коронавирусот се играше пред празни трибини.