Дома Фудбал Англија Тотенхем го победи Њукасл, три гола во првите 20 минтуи – гол-технологија одигра важна улога (видео)

totenham

Возбудувања уште на почетокот во новата сезона во Премиер лигата.

Во вториот натпревар од првото коло во Премиер лигата фудбалерите на Тотенхем на домашен терен го совладаа Њукасл со 2:1, а трите погодоци ги видовме во првите 20 минути од натпреварот.

Гостите поведоа уште во осмата минута после ударот со глава на Вертонген.

Многумина помислија дека не е гол, но технологијата не погреши кога покажа дека е погодокот. Топката беше само девет милиметри за гол-линијата.

Њукасл успеа да изедначи само три минути подоцна преку Хоселу кој одлично го искористи нафрлувањето од Мети Ричи.

Многу сличен погодок видовме во 18 минута кога Спарсите постигнаа гол за водство од 2:1 кој на крајот се покажа и како конечен резултат.

Во второто полувреме двата тимаа свои шанси, а најдобрата не ја искористи Рондо кога во 86 минута ја погоди пречката со „помош“ на дефанзивецот на Тотенхем.