Дома Фудбал Лига на шампиони Судиите играа по дирките на Арсенал, Лион и Дортмунд на големо изненадување ќе го гледаат продолжението од дома

Фудбалерите на Арсенал го елиминираа Милан, ЦСКА приреди најголема сенззација во осминафиналето во Лига Европа.

Натпреварот во Лондон ќе остане запаметен по симулирањето на Дани Велбек е пеналот за Арсенал кој дефинитивно беше копје на мечот.

Џенаро Гатузо изведе ултра офанзивен состав, имаше шанса по само две минути, а до водство дојде во 35. кога Чалханоглу го совлада Оспина за 0:1.

Предноста на Милан траеше само четири минути, бидејќи Велбек одлиќно симулираше по што изведе пенал за израмнување на полувреме.

Подоцна и Чемберс на спротивната страна играше со рака, но судијата беше нем на овој прекршок. Дотолчениот Милан не можеше ништо дополнително да направи во второто полувре. Во листата на стрелци се запиша и Џака, како и повторно Велбек за конечни 3:1.

Во Лион пак, поголема лудница, со оглед на тоа дека ЦСКА приреди сензација, а во последниот меч Дортмунд беше немоќен во Залзбург кој успеа да ја сочува предноста од првиот меч и да обезбеди пласман во следната фаза.