Дома Фудбал Германија Спектакуларен гол во Германија поништен поради новото правило (ВИДЕО)

Спектакуларен гол во Германија поништен поради новото правило (ВИДЕО)

Ханов на свој терен од 14-тото коло во Бундес лигата 2 претрпе пораз на свој терен од Дармштад (2:1).

Гостите поведоа во 4-тата минута кога Антон постигна автогол, а во 14-тата беше 1:1 после изедначкувачкиот гол на Харагучи. До ново водство Дармштад стигна во 29-тата минути кога Кемпа погоди за 2:1.

Од тогаш најинтересниот момент се случи пред самиот крај во 87-та минута. Тогаш топката стигна до Стендер кој во игра влезе три минути претходно. Играчот на Хановер испрати проектил од голема далечина и постигна спектакуларен гол за големо славје на домашните играчи и навивачите.

Причина за поништување на голот беше новото правило според кое ако топката го удри судијата се досудува „мртва топка“.