Дома Македонски спорт Мак баскет Слабо полувреме: Публиката испрати свирежи, Естонија изгледа пресилно!

Слабо полувреме: Публиката испрати свирежи, Естонија изгледа пресилно!

Македонија денес го игра првиот натпревар од квалификациите за Евро 2021, а противник во А1 Арената „Борис Трајковски“ ни е селекцијата на Естонија.

Естонците беа тие кои подобро влегоа во натпреварот, ние неколку минути бевме без гол, па тие направија предност од 0:6 на стартот. По малиот грч на стартот нашите кошаркари се вратија и со серија од 5:0 стигнаа на еден разлика 5:6. Потоа повторн оследуваше серија на Естонија која стигна до 5:9. Во продолжение од првата четвртина Естонија стигна и до тој момент највисоки плус 7 (9:16). Сепак, избраниците на Тодоров брзо се вратија па после првите 10 минути игра резултатот гласеше 18:20 во корист на Естонците.

Втората четвртина донесе полоша игра на нашата селекција, па Естонија започна да ја зголемува предноста. Во 14.минтуа Естонија стигна до високи +13. По таа предност на Естонија следуваше тројка на Бојан Крстевски, меѓутоа и гостите возвратија на ист начин на спротивната страна, па имаа водство од 21:34.

Во последните пет минути работите не променија многу Естонија ја зголемуваше предноста и во последните две минути од четвртина влезе со предност од 22:41. На полувреме Естонија замина со предност од 22 поени разлика (23:45).

Иако многу се очекуваше засега не видовме многу од Ненанд Димитријевиќ. Најефикасни во нашите редови беа Шејн Витигтон и Војдан Стојановски со по седум поени.