Дома Останати Кошарка НБА Се комплетираа паровите во плеј-офот, Њу Орлеанс ги изненади Клиперси, Атланта подобра од Кливленд

Aтланта Хокс победи на гостински терен и го обезбеди пласманот во плеј-офот. Екипата од Џорџија беше подобра од Кливленд кој испушти голема предност.

Гостите го започнаа подобро мечот, но Атланта со одличното второ полувреме предводени од Трae Јанг стигнаа до пресврт. Јанг постигна 32 поени во второто полувреме и мечот го заврши со 38 поени. Противникот на Хокси на почетокот од плеј-офот ќе биде Мајами.

Вториот натпревар донесе изненадување, Њу Орлеанс славеше против Клиперси (101:105). Гостите на најдобар начин го искористија неиграењето на Пол Џорџ кој пред самиот почеток на натпреварот доби позитивен тест на коронавирус.

Брендон Инграм одигра одличен натпревар со 30 постигнати поени, 27 за домаќините постигна Реџи Џексон и Маркус Морис.