Дома Фудбал Лига на шампиони Реал тешко, Сити рутински во четвртфинале

Реал тешко, Сити рутински во четвртфинале

Реал Мадрид и Манчестер Сити обезбедија пласман во четвртфиналето од Лиата на шампиони.

Реал Мадрид многу потешко од очекуваното го мина Лајпциг, на домашен терен одигра реми, па одлучувачки беше победата на гостински терен.

Гостите од Германија од самиот старт најавија дека се дојдени за победа и создадоа многу шанси, но не успеваа да го совладаат расположениот Лунин.

Винисиус во второто полувреме погоди за водство, а само неколку минути подоцна Лајпциг возврати и беше неизвесно до самиот крај. Во последните минути Олмо ја погоди пречката.

Манчестер Сити запиша уште една победа со 3:1над Копенхаген и рутински се пласира во четвртфинале.