Дома Фудбал Останато ПСЖ во првиот натпревар по корона паузата постигна девет гола (ВИДЕО)

ПСЖ во првиот натпревар по корона паузата постигна девет гола (ВИДЕО)

ПСЖ покажа моќ на првиот натпревар по корона-паузата и прекинот на првенството.

Францускиот шампион вчера одигра пријателски натпревар против Ле Авр и славеше со огромни 9:0. Овој натпревар се играше пред публика и на трибините присуствуваа околу 5.000 навивачи.

Впечаток беше дека да не се повлечеа ѕвездите од Париз може уште повеќе да ја наполнат мрежата на противникот. Очигледно избраниците на Тухел биле гладни за фудбал.

Икарди во 8 и 19 минута погоди за 2:0, следуваа голови на Нејмар и Мбапе за 4:0. Пред самиот финиш на првите 45 минути ПСЖ доби пенал кој го реализираше Нејмар за 0:5. Во вториот дел Тухел го промени целиот тим за конечни 0:9 погоуваа Сарабија (два пати), Геје и Муинга.