Дома Македонски спорт Мак ракомет Продолжи црната серија на Вардар: Пораз на гости кај ПИК Сегед

Продолжи црната серија на Вардар: Пораз на гости кај ПИК Сегед

Вардар денес го одигра натпреварот од седмото коло во Лигата на шампионите, против ПИК Сегед на гостински терен каде што продолжи серијата порази на црвено-црните. (34:31).

ПИК Сегед водеше од почетокот до крајот на мечот, Вардар успеа да води само на стартот при 1:2. Од тој момент констатно или домаќинот водеше или беше нерешено. Највисоката разлика во првото полувреме изнесуваше четири гола разлика 11:7 и 13:9. Сепак до крајот Вардар успеа да е избори за минус два (17:15).

Не се променија работите многу и во второто полувреме кога Вардар само на два пати дојде до изедначување 18:18 и 20:20. Сегед не си дозволи да го испушти водството, не помогна ниту одличниот Мартин Томовски кој бранеше и зицери.

Томовски натпреварот го заврши со 13 одбрани, а треба да се спомене дека не бранеше во првите 10 минути од натпреварот. Миклер на спротивната страна собра девет одбрани. Непогрешлив кај домаќините беше Севастиен Фримел со 9/9. Во редовите на Вардар Дибиров од 10 обиди постигна седум гола, Гаџа имаше шест, пет постигна Ѓуќиќ и четири Кевин Њокас.

После поразите од Монпеље, Алборг и Кил за Вардар ова беше четврти во низа. За седум дена избраниците на Вујовиќ повторно ќе играат против денешниот противник, но тогаш на домашен терен.