Дома Фудбал Англија Први знаци на добра работа на Артета: Арсенал го доби дербито со Јунајтед! (ВИДЕО)

Денес, во првиот ден од 2020 година се играше дербито во Премиер лигата помеѓу Арсенал и Манчестер Јунајтед, кое на крајот го добија „топџиите“ со 2:0.

Арсенал рано уште во 8. минута поведе со голот на Пепе кој погоди после асистенцијат од Сеад Колашинац. За нов гол се чекаше до финишот на првото полувреме кога после еден корнер на стрелецот Пепе во листата на стрелци се запиша Сократис.

Во првите 45 минути Арсенал беше далеку подобар противник од Манчестер Јунајтед имаа и една погодена статива, но не постигнаа повеќе од два гола.

Вториот дел донесе помирна игра, Артета се одлучи да ја чува предноста од 2:0 и Арсенал чекаше шанса преку контра напади, резултатот не се промени па домаќините запишаа триумф.