Дома Фудбал Англија Поделба на бодовите на дербито во Ливерпул: Доминација без три бода за домашните на „Енфилд“ (Видео)

Во рамки на 16. коло во англиската Премиер лига, Ливерпул на „Енфилд“ го пречека својот градски ривал, Евертон.

Апсолутно израмнето дерби, по еден погодок во мрежата на двете екипи, по еден погодок во секое од двете полувремиња.

Прв до погодок дојде Ливерпул во 42. минута благодарение на Салах, кому фантастично му асистираше Гомез.

Во второто полувреме, благодарение на прекршокот во противничкиот шеснаесетник, беше досуден пенала за гостите. Руни сигурно поентираше и ги постави конечните 1:1 на крајот од мечот.