Дома Фудбал Лига на шампиони Плеј-офот за ЛШ далеку за Шкендија, Салцбург со помош на пеналите обезбеди сигурна предност (видео)

shkendija salzburg

Тимот на Шкендија денес го одигра првиот натпревар од двомечот со Салцбург на гостински терен и беше поразена со 3:0.

Салцбург е полуфиналист од минатогодишното издание на Лигата на Европа и дека не сакаат да си создаваат проблеми покажаа уште во првите минути кога создадоа две конкретни шанси, но сепак голманот на Шкендија, Захов беше на висина на задачата.

Сепак, после 15 минути игра главниот судија на натпреварот покажа на белата точка, а сигурен реализатор голот најстрогата казна беше Дабур. Во финишот од првото Салцбург стигна и до втор погодок и тоа повторно Дабур и повторно од прекин, но овој пат не од пенал.

Во вториот дел ситуацијата не се промени многу, а конечните 3:0 ги постави Сасмсеску од вториот досуден пенал на натпреварот.