Дома Фудбал Лига на шампиони Пенал „рулетот“ одлучи: Црвена Звезда елиминирана од ЛШ

Пенал „рулетот“ одлучи: Црвена Звезда елиминирана од ЛШ

Српскиот шампион Црвена Ѕвезда беше поразен во Никозија од Омонија во третото коло од квалификациите за Лигата на шампионите по подоброто изведување на пеналите.

Кипарскиот тим поведе во 31-та минута преку Михаел Лифтнер, а во финишот од првото полувреме Мирко Иваниќ израмни на 1:1, резултат кој на крајот се покажа како конечен.

Српскиот тим се обидуваше во второто полувреме и во продолженијата, но не успеа да стигне до победата, па на крај одлучуваа пеналите.

Кипарците беа сигурни реализатори од белата точка, а Диего Фалчинели и Милош Дегенек беа трагичари за Црвена Звезда.