Дома Останати Кошарка НБА Ова веќе не е нормално: Пред Дончиќ во НБА „падна“ уште еден рекорд! (ВИДЕО)

Ова веќе не е нормално: Пред Дончиќ во НБА „падна“ уште еден рекорд! (ВИДЕО)

doncic

Една од најинтересните натпревари на програмата во НБА лигата измината ноќ ја одиграа Њу Орлеанс и Далас Маверикс.

Натпреварот во Далас беше завршен дури после продолженија, а победа запишаа Пеликанси со 129:125. Од првата минута гледавме подобра игра на Далас кој на полувремето имаше десет поени предност, но не успеа да ја задржи.

Пеликанси во продолжение од натпреварот заиграа многу подобро и со одлична игра во третата четвртина стигнаа до пресврт. Далас не се предаваше и во продолжение од натпреварот успеа да дојде до егал, а на крајот натпреварот отиде во продолжение.

Но, во продолжениејата Далас немаше сили за целосен пресврт и на крајот Пеликанси заслужено славеа победа со 129:125.

Уште еден неверојатен натпревар одигра Словенецот, Лука Дончиќ. Тој вчера имаше трипл-дабл учинок со 29 поени, 13 скокови и десет асистенции, но не успеа да му помогне на својот тим да го избегне поразот.

За Дончиќ ова беше веќе трети трипл-дабл оваа сезона со што постави рекорд. Имено, Дончиќ сега е првиот кошаркар во историјата на НБА кој успеал во својата дебитантска сезона да одигра пет трипл-дабл натпревари.

Денвер запиша победа на гостински терен против Бостон. Како и во поголемиот дел од натпреварите оваа сезона тимот на Денвер беше предводен од одличниот Никола Јокиќ.

Јокиќ овој пат оствари дабл-дабл со 21 поен, 7 асистенции и 13 скокови. Во редовите на Бостон најфикасен беше Ирвинг со 30 поени, четири асистенции и пет скокови.