Дома Останати Ракомет Норвешка го разби Исланд и го потврди пласманот во полуфиналето

Норвешка го разби Исланд и го потврди пласманот во полуфиналето

Ракометната репрезентација на Норвешка го совлада Исланд со 31:28 и така го потврди пласманот во полуфиналето на Европското првенство.

Дилеми околу победникот во овој натпревар немаше од самиот почеток. Норвешка направи серија од 7:0 и го превзема водството до крајот на првото полувреме. Дури на половината од второто полувреме Исланд успеа да го преполови заостанувањето.

Норвежаните до победата ги одведоа незапирливиот Сагосен со седум голови и О’Саливен со шест, додека по четири имаа Реинкинд и Џоендал. Кај Исланд Гудмонсон беше најефикасен со пет гола.