Дома Топ вести На Барса им бега шпанската титула – Малага ги оддалечи од трофејот во Примера (видео)

Малага ја победи Барселона со 2:0, во 31.коло во Примера и ги оддалечи Каталонците од борбата за тулата.

Барселона одигра лош меч во Малага и таквиот пристап ја чинише четата на Луис Енрике пораз, кој веројатно значи крај на шампионките амбиции.

Србија прв тест за "големиот" најскап фаворит! Холандија во проблеми! ↓↓↓

Малага која е во опасната зона до водство стигна во 32.минута со голот на Сандро Рамирез во 32.минута.

Барселона во 65.минута остана со играч помалку кога Нејмар доби директен црвен картон. Во понатамошниот тек од натпреварот Малага ги одби нападите на противникот, а во 90.минута Џони реализираше еден контранапад за конечни 2:0.

По 31. коло реал остана лидер со 72 бода три повеќе и натпревар помалку од Барселона, Атлетико е трет со 62, бод повеќе од Севолја, додека МАлага е на 14-то место со 33 бода.