Дома Останати Тенис Мајами: Ѓоковиќ лесно против Томиќ, сензационална елиминација на освојувачот на првиот Мастерс

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ запиша победа против Бернард Томиќ на Мастерсот во Мајами.

Ѓоковиќ 81-виот тенисер на АТП листата го обеди за 76 минути игра со резултат 7:6 и 6:2.

Проблеми Ѓоковиќ имаше само во првиот сет против австралискиот тенисер, а кога успеа да го пронајде вистинскиот ритам Томиќ повеќе немаше шанси. Во петиот гем Томиќ имаше бреј предност, но Ѓоковиќ го врати и го доби тој сет во тај-брејк со резултат 7.2.

Србинот тргна силно во вториот сет и направи брејк на стартот кога поведе со 2:0, предноста ја одржуваше до крајот и го доби тој сет со 6:2.

Полскиот тенисер Хуберт Хуркач направи изненадување откако го елиминираше третиот носител и победникот на Индијан Велс, Доминик Тим со 2:0 во сетови (6:4, 6:4).