Дома Фудбал Англија Манчестер Сити за половина час ја заврши работа и му го нанесе осмиот пораз во низа на Фулам (ВИДЕО)

После репрезентативната пауза фудбалот се врати на терените и во англиската Премиер лигата. Со денешниот натпревар помеѓу Фулам и Манчестер Сити беше отворено 32-то коло во најсилната конкуренција на Островот.

Манчестер Сити уште во петата минута стигна до водство. Серхио Агуеро му асистираше на Бернардо Силва кој пронајде простор за удар и погоди за 0:1. „Граѓаните“ продолжија да доминираат и после постигнатиот гол. Напаѓаа, создаваа прилика и имаа контрола, а до втор гол стигнаа во 27-та минута.

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓

Овој пат Бернардо Силва и Агуеро ги заменија улогијата. Силва беше асистент, Агуеро стрелец за 2:0.

На крајот тој резултат се покажа и како конечен, иако можеше да видиме уште некој гол во мрежата на Фулам. Со оваа победа Манчестер Сити се врати на првата позиција на табелата и сега има 77 бода, еден повеќе од Ливерпул.

За Фулам ова беше осми пораз во низа и јасно е ека овој тим се подготвува за враќање во Чемпионшип.