Дома Останати Кошарка НБА Лука Дончиќ држеше нов час по кошарка, Јокиќ одигра еден од најлошите натпревари (ВИДЕО)

doncic

Изминатата вечер во НБА лигата беа одиграни 10 натпревари.

Лука Дончиќ одигра уште еден фантастичен натпревар и држеше час по кошарка во Њу Орлеанс и со нов дабл-дабл ја прекина серијата од шест порази во низа.

Тимот од Тексас славеше со резултат 122:119, а Словенецот одигра одлично во последната минута и од линијата за слободни фрлања ја обезбеди победата на Далас.
За 31 минута Дончиќ уфрли 21 поен, запиша 10 асистенции и девет скокови. Значи, еден скок го делеше од првиот трипл-дабл во НБА лигата.

Деандре Џордан со 20 поени и 12 скокови му беше најголема поддршка на Дончиќ, додека Бареа имаше учинок од 18 поени и седум асистенции. Барнс и Харис имаа по 16, а Клебер 10.

Ентони Дејвис беше најдобар кај Њу Орлеанс. Постигна 32 поени и маше 18 скокови. Холидеј забележа 25 поени, шест асистенции и пет скокови, а Рендл уфрли 23.

Исклучувањето кое го зработи против Клиперси очигледно влијаеше на Никола Јокиќ во натпреварот против Сан Антонио.

Неговиот Денвер беше поразен од Спарсите со резултат 111:103, а Јокиќ го одигра еден од најлошите натпревари во НБА лигата. За 31 минута на паркетот уфрли само четири поени, запиша 10 асистенции и пет скокови.

Ернангомез беше најефикасен кај Денвер со 27 поени и 13 скокови. Бизли уфрли пет помалку, но и додаде седум скокови, Морис имаше 15, а Крег 10.

Демар Дерозан и Лемаркус Олдрџи беа главни адути на Сан Антонио во овој натпревар. Првиот постигна 30, а другиот 27 поени. Ги следеа Форбс со 15 и Белинели со 12 уфрлени поени.