Дома Останати Кошарка НБА Луд натпревар на Денвер и Портланд, дабл-дабл за Јокиќ

Луд натпревар на Денвер и Портланд, дабл-дабл за Јокиќ

Портланд и Денвер изминатата вечер го одиграа најлудиот натпревар во НБА лигата.

Последните шест ипол минути видовме игра кош за кош се до девет десетинки до крајот кога Мареј со тројка донесе победа за гостите од 120:121.

Со овој триумф Денвер стави крај на серијата од три порази во низа. Тимот на Никола Јокиќ во овој момент е на скор 15:10.

Во последната четвртина Портланд влезе со 11 поени предност, но гостите со кошот на Јокиќ на пет ипол минтуи пред крајот поведоа со 105:104.

Мареј кој беше херојот на Денвер натпреварот го заврши со 21 поен. Најрасположен и во овој натпревар беше Јокиќ со дабл-дабл од 33 поени, 10 скока и 9 асистенции. На спротивната страна Лилард уфрли 30 поени, Нуркиќ додаде 21 поен и 9 скока.

НБА РЕЗУЛТАТИ: Мајами – ЛА Клиперс 115-110, Сан Антонио – Хјустон 118-109, Портланд – Денвер 120-121.