Дома Фудбал Останато Лудило во дербито на Лига 1: Тепачка и пет црвени картони, втор пораз за ПСЖ! ?

Лудило во дербито на Лига 1: Тепачка и пет црвени картони, втор пораз за ПСЖ! ?

Во дербито на третото коло во Лига 1 Марсеј оствари изненадувачка победа на гости кај ПСЖ од 0:1.

Статистиката после натпреварот беше апсолутно на страна на домаќинот, а Марсеј дома си оди со три бода.

Првото полувреме помина во поголема доминација на ПСЖ, но во 31. минута Марсеј дојде до водство преку Тован.

Во второто полувреме ПСЖ со сите сили се обиде да дојде до изедначување но не успеаа.

Во финишот на натпреварот изби тепачка во која дури пет играчи добија црвени картони. Тројца беа од ПСЖ (Паредес, Курзава, Нејмар), двајца од Марсеј (Амави, Бенедето).

За ПСЖ ова е веќе втор пораз во исто толку натпревари во кои се и без даден гол.