Дома Фудбал Лига на шампиони Лион го шокираше Сити за полуфинале против Баерн ?

Лион го шокираше Сити за полуфинале против Баерн ?

Вечерва се одигра и последното четвртфинале во Лигата на шампионите.

Во последното четвртфинале видовме изненадување, Лион го елиминираше Манчестер Сити. Францускиот претставник направи изненадување и во минатата фаза елиминирајќи го Јувентус, а сега го изненадија Манчестер Сити.

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓

Натпреварот беше отворен во 24 минута кога Корнет го искористи истрчувањето на Едерсон и ја погоди мрежата.

Создаваше Сити прилики меѓутоа до гол успеаа да стигнат во 69 минута и тоа преку Кевин Де Брујн.

Во тие моменти изгледаше како Сити да ја превзема кнтролата, но на десет минути до крајот во една контра Муса Дембеле погодува за 1:2.

Сити имаше шанса да изедначи и тоа преку Рахим Стерлинг во 86 кога англискиот репрезентативец имаше буквално празен гол пред себе на само неколку метри и успеа да шутира над голот.

Казната стигна веќе во следниот напад кога Дембеле со вториот гол ги постави конечните 1:3. Во полуфиналето Лион ќе игра против Баерн, додека во второто полуфинале ќе се сретнат Лајпциг и ПСЖ.