Дома Фудбал Лига на шампиони Ливерпул ја одигра добро планирата акција: „Црвените“ на два пати со идентичен гол, а дефанзивата потфрли (Видео)

Ливерпул вечерва ремизираше со Севиља, по еден возбудлив и неизвесен меч со резултат 3:3.

„Црвените“ по првото полувреме имаа предност 3:0, а интересно е што два погодоци постигнаа на пресликан идентичен начин.

Два пати погодоците стигнаа од корнерот од десната страна. Кутињо нафрлаше,, а топката двапати благодарение на Вијналдум, односно Фирмино доаѓаше на другата страна каде немаше пречка прво за Фирмино во 2., а потоа и за Мане во 22. минута.

Акцијата која ќе ја видите во продолжение, очигледно е добро уиграна во редовите на Ливерпул, но Клоп би требало да поработи и на дефанзивата бидејќи неверојатно е како можеа „Црвените“ да прокоцкаат таква предност.