Дома Фудбал Англија Ливерпул повторно тешко победи, Арсенал приреди ново разочарување (ВИДЕО)

Ливерпул повторно тешко победи, Арсенал приреди ново разочарување (ВИДЕО)

Во рамките од Премиер лигата денес се одиграа неколку интересни натпревари.

Ливерпул на свој терен го победи Кристал Палас со 2:1. На „црвените“ повторно не им беше лесно, а до победата стигнаа во второто полувреме. Прво Садио Мане погоди за 1:0 во 49-тата минута за потоа Заха да изедначи осум минути подоцна. Сепак, Роберто Фимрино во 85-тата минути го пронајде патот до мрежата за триум на избраниците на Клоп.

Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓

Лестер беше гостин во Брајтон и победи со 2:-. Првиот гол за „лисиците“ го постигна Ајозе Перез 64-тата минута, а победата ја потврди Медисон на 11 минути пред крајот. Треба да се истакне и дека Џејми Варди не реализираше пенал.

Арсенал приреди ново разочарување за своите навивачи со поразот од Саутемтон 1:2 на сво јтерен. Слабиот Саутемптон успеа да победи после четири натпревари во низа на кој беше поразен. „Топџиите“ сега паднаа на деветтата позиција со 17 освоени бодови.