Дома Останати Кошарка НБА Лејкерс по скоро три години победија во градското дерби, дабл-дабл на Јокиќ во првиот пораз на Денвер

По скоро три години, Лос Анџелес Лејкерс конечно славеа победа над градскиот ривал.

Леброн и друштвото славеа против Клиперс со 130:125 по продолжение и ова за нив беше прва победа во нивните пресметки по 14 декември 2020 година. Лејкерс водеа со девет разлика на нешто повеќе од две минути пред крајот, меѓутоа противникот се врати во завршницата и се избори за продолжение.

Сепак, Лејкерс беа подобар тим во продолжението и не дозволија пресврт, па дополнителните пет минути ги добија со пет разлика. Леброн Џејмс го предводеше својот тим со 35 поени, 12 скока и седум асистенции.

За издвојување од вечерта е и првиот пораз на шампионот Деневер. Тимот на Јокиќ на гостински терен кај Минесота беше совладан со 110:89. Јокиќ натпреварот го заврши со дабл-дабл од 25 поени, 10 скокови и три асистенции.