Дома Останати Кошарка НБА Лејкерси и Хјустон до победи, Харден и Дејвис на +40! (ВИДЕО)

Лејкерси и Хјустон до победи, Харден и Дејвис на +40! (ВИДЕО)

ЛА Лејкерси стигнаа до 28. Победа во сезоната победувајќи го Њу Орлеанс со 123:113.

Лејкерси одиграа одличен натпревар во првите три четвртини за Пеликанс во последната четвртина да успеат да го ублажат поразот. Одличен натпревар одигра Ентони Дејвис кој постигна 46 поени и додаде 13 скока, Грин уфрли 25 поени и запиша по пет скока и асистенции. Дабл-дабл со 17 поени и 15 скокови оствари Леброн Џејмс. Кај гостите најдобар беше Лонзо Бол со 23 поени, 2 скока и 5 асистенции.

Хјустон стигна до победа од 118:108 против Филаделфија. Ракетите беа предводени од Џејмс Харден кој стигна до трипл-дабл и тоа со 44 поени, 11 скокови и 11 асистенции. Него го следеше Капел со 30 поени, 14 скокови и 3 асистенции. Во редовите на Филаделфија најрсаположен беше Симонс со трипл-дабл од 29 поени, 13 скокови и 11 асистенции.

Низата од пет порази ја прекина Портланд славејќи на гости против Вашингтон со 103:122. Овој натпревар беше обележен со исклучувањето на Томас кој мораше надвор после 88 секунди откако го турна судијата.