Дома Фудбал Италија Лече одигра за Јувентус и го запре Интер! (ВИДЕО)

Лече одигра за Јувентус и го запре Интер! (ВИДЕО)

Интер денес го одигра својот натпревар од 20. коло во Серија А против Лече.

На изненадување денес Лече на свој терен остана непоразен и така му даде прилика на Јувентус вечерва со победа над Парма да побегне на четири бода на врвот на табелата. Интер на гости одигра само 1:1.

Интер имаше повеќе од игра во првото полувреме, меѓутоа гол не видовме, мрежите мируваа.

Во 68. минута Антонио Конте во игра на местото на Бираги го стави младиот 20 годишен стопер Бастони. Бастони само четири минути откако влезе во игра ги доведе „нероаѕурите“ до предност.

Лече не создаваше премногу прилики, меѓутоа во 77. минута Манкосу искористи една од ретките шанси на домаќинот и изедначи.

После овој гол на Лече екипата на Интер падна психолошки, па Лече можеше да дојде и до целосен пресврт. На крајот сепак резултатот не се промени. Инаку, треба да се спомене дека Лече е единствениот тим во Лигата кој не победил никого на домашен терен.

Нерешен резултат видовме и во останатите два натпревари, Болоња – Верона (1:1) и Бреша – Каљари (2:2).