Дома Фудбал Лига на шампиони Интер ја доби првата рунда со Атлетико🎥

Интер ја доби првата рунда со Атлетико🎥

Интер со минимални 1:0 победи во првиот меч со Атлетико Мадрид во Лигата на пампиони. ПСВ и Дортмунд одираа реми 1:1.

Мечот во Милано бее тврд и тактичко надмудрување помеѓу две одлични екипи, но домаќините беа подобар противник и заскужено победија.

Во првото полувреме гледавме голема борба на средината на теренот и двата тима спорадично се закануваја. Во вториот дел во игра влезе Араутовиќ и беше херој за „нероаѕурите“.

Најпрво промаши чист зицер, а потоа со гол го израдува преполнииот Сан Сиро за предност пред реваншот.

Во Ајндховен гостите поведоа со голот на Мален во првото полувреме, а ПСВ во вториот дел израмни за конечни 1:1.