Дома Македонски спорт Мак ракомет Е.Пелистер лесно до убедлива победа против Пролет

Е.Пелистер лесно до убедлива победа против Пролет

Tимот на Е.Пелистер лесно дојде до деветата победа во Суперлигата и ја продолжи трката со Вардар.

Тимот на Жељко Бабиќ не дозволи изненадување и против Пролет во Битола славеше со 38:21. Натпреварот домаќините го започнаа фуриозно и од самиот старт најавија дека нема да дозволат изенадување. Гостите првиот гол го постигнаа при водство на Е.Пелистер од 7:0. На полувремето резултатот гласеше 21:7.

Таквата игра продолжи и во второто полувреме, па кон средината на полувремето Македонија водеше и со 28:8. Во финишот следуваше опуштеност кај Е.Пелистер па тоа успеаа колку што можат да дојдат до пристојна бројка на голови.