Дома Македонски спорт Мак ракомет Еурофарм Пелистер ја победи Војводина, но доби жолт картон од „Чкембари“!

Еурофарм Пелистер ја победи Војводина, но доби жолт картон од „Чкембари“!

Eурофарм Пелистер денес во салата Боро Чурлевски ја запиша првата победа во СЕГА лигата сезонава, а видовме и порака од навивачите кои го искажаа незадоволството за испаѓањето од групната фаза во Лига Европа.

Добро го отворија „пелистерци“ натпреварот и поведоа со 6:1, а Војводина со три гола успеа да се врати во игра. До крајот на првиот дел гостите од Србија се доближија уште повеќе, па на пауза македонскиот претставник имаше 14:12.

Второто полувреме донесе изедначена игра се до последните десетина минути од натпреварот кога со една мини-серија битолскиот клуб се „одлепи“(26:22) и не му дозволи на противникот да се врати во натпреварот. На крајот конечниот резултат гласеше 30:25.