Дома Фудбал Англија Евертон препороден по Биг Сем, Руни со уште еден гол се запиша во листата на стрелците (ВИДЕО)

Евертон го забележа петтиот во низа натпревар без пора, откако по Куман на кормилото на „Карамелите“ пристигна Сем Алардајс, со победата над Свонси од 3:1 на „Гудисон“ го заокружија 18. коло во ПЛ.

Први до воство стигнаа гостите преку Лерој Фер во 35. минута, но веднаш потоа се случи Евертон се препороди.

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓

Во 45. минута Вејн Руни промаши пенал, но затоа во истата акција реализија гол Калверт за изедначување на 1:1 пред паузата.

Во вториот дел Евертон почна да го грицна просторот на противникот и резултатот дојде. Прво Сигурдсон носи водства од 2;1 во 64. минута, а за 10 минути подоцна, повторно Руни шутира пенал, овој пат успешно за конечни 3:1.