Дома Останати Кошарка НБА Дербито го доби Портланд, Хјустон го прегази Феникс, славеа и Вориорси (ВИДЕО)

Дербито го доби Портланд, Хјустон го прегази Феникс, славеа и Вориорси (ВИДЕО)

На НБА паркетите во текот на изминатата ноќ беа одиграни девет натпревари.

Во дербито на вечерта Портланд беше подобар од Денвер, додека нови победи стигнаа Хјустон и Голден Стејт.

Портланд подобро го отвори натпревар и константно беше во предност се до половината на последната четвртина кога Наџентси направија пресврт, меѓутоа со серија од 9:0 домаќините го свртија резултатот во своја корист и така ја обезбедија четвртата позиција на Западот.

Домаќините беа предводени од Лилард со 30 и Амина со 23 поени, кај гостите се издвојува учинокот на Харис со 18 поени.

Најубедливата победа во вечерта ја оствари Хјустон победувајќи го Феникс со 149:113. После првото полувреме имаа предност од 30 поени разлика, а во продолжение само ја потврдија победата. Стандардно одличен беше Џејмс Харден кој постигна 30 поени и додаде 13 скокови. Кај Санси се издвојува учинокот на Карфорд од 27 поени.

Вориорсите без поголеми проблеми беа подобри од Клиперси. Во „Оракле Арената“ славеа со резултат 131:104, а уште еден одличен натпревар одигра Стеф Кари кој постигна 27 поени.