Дома Македонски спорт Мак ракомет Голема победа на Вардар против Монпеље

Голема победа на Вардар против Монпеље

Македонскиот шампион Вардар одигра маестрална партија и победи на гостувањето кај Монпеље (25:28) со што ги одржи шансите за пласман во нокаут-фазата.

Вардар одлично го започна мечот и брзо дојде до предност од два разлика, но после 13 минути игра Монпеље прв пат дојде до водство од 6:5.

Потоа следуваше период на одлична игра на „црвено црните“ и на полувреме заминаа до предност од четири гола (14:10).

Во вториот дел Вардар продолжи со одличната игра, а голманот Томовски продолжи да реди одбрани. Во 40. минута, Вардар со серија од 0:3, Вардар ја прави најголемата предност од седум гола (13:20).

Домашниот тим се обиде со игра седум на шест и направи мини серија од 3:1 со која намали на 16:22, но Тоту ја враќа предноста на Вардар на плус седум (17:23).

До крајот Вардар рутински го заврши мечот и на крајот славеше со три гола предност 25:28

Херој на „црвено-црните“ беше голманот Мартин Томовски кој мечот го заврши со 14 интервенции, додека најефикасен беше Њокас кој даде пет гола.